close
تبلیغات در اینترنت
برنده های جایزه نوبل که دنیا را تغییر دادند

تبلیغات

ما را دنبال کنید

جستجوگر

آمارگیر

 • :: آمار مطالب
 • کل مطالب : 363
 • کل نظرات : 1131
 • :: آمار کاربران
 • افراد آنلاين : 3
 • :: آمار بازديد
 • بازديد امروز : 240
 • بازديد ديروز : 202
 • بازديد کننده امروز : 55
 • بازديد کننده ديروز : 96
 • بازديد هفته : 240
 • بازديد ماه : 6,315
 • بازديد سال : 36,585
 • بازديد کلي : 274,110
 • :: اطلاعات شما
 • آي پي : 52.200.130.163
 • مرورگر :
 • سيستم عامل :

1. ماری کوری (Marie Curie)
این دانشمند فرانسوی-لهستانی زنی از خودگذشته و ساکت و در عین حال دانشمندی درخشان بود که نه تنها مطالعاتش توانست دیدگاه دانشمندان را نسبت به جهان تغییر دهد، بلکه وی برای دوران متمادی به عنوان یک نماد فرهنگی متفاوت شناخته می شد.
کوری در سال 1867 متولد شده و بیشتر دوران زندگی حرفه ای خود را به مطالعه بر روی اصول و قواعد رادیواکتیو پرداخت. در سال 1903 وی به همراه همسرش پیر و هنری بکرل به خاطر مطالعات فیزیک شان درباره پدیده تشعشعات نوبل فیزیک را دریافت کردند. ماری کوری در سال 1911 نیز نوبل شیمی را به خاطر کشف رادیوم و پولونیوم از آن خود کرد و به یکی از معدود افرادی تبدیل شد که در دو رشته مختلف نوبل دریافت کرده اند.
در دوران جنگ جهانی اول او از دانش خود در زمینه پرتوها برای ساخت دستگاه های پرتو ایکس قابل حمل ویژه میدان های جنگ استفاده کرد. وی بیشتر مواقع خود کنترل دستگاه را به عهده می گرفت و به دیگر زنان نیز آموزش می داد تا برای یافتن گلوله ها در بدن مجروحان به پزشکان کمک کنند.

 

2. آلبرت اینشتین (Albert Einstein)
از نقطه نظر فیزیکی، اینشتین به بازنگری دوباره به جهان و تمام هستی کمک کرد. انیشتین مدرک آموزش شیمی و ریاضی را پس از تحصیل به دست آورد و زمانی که نتوانست برای خود شغلی بیابد، برای کار به دفتر ثبت اختراع سوئیس رفت. در آنجا بود که در زمان های بیکاری ذهن درگیر او سوالات بزرگی را در فیزیک نظری طرح می کرد. وی برابری جرم-انرژی را کشف کرد و نظریه نسبیت را ارائه کرد.
در سال 1921 نوبل فیزیک را به خاطر کشف تاثیر فوتوالکتریک، پدیده ای که طی آن الکترون های یک ماده تحت تاثیر نور فوران می کنند، از آن خود کرد. بر اساس توضیحات وی نور از ذراتی ساخته شده بود و همین کشف منجر به ابداع سلول های فوتوالکتریکی و در نهایت ابداع تلویزیون، سینما و بسیاری از کشفیات بزرگ شد. شاید مهمترین بخش تحقیقات وی بخشی بود که درک بشر را درباره نظریه کوانتوم تکامل داد.

                                  

3. کمیته بین المللی صلیب سرخ (The International Committee of the Red Cross)
در جهانی که جنگ آن را چند پاره کرده بود، صلیب سرخ نقش اساسی در التیام زخم های بسیاری از انسان ها داشت. این سازمان در سال 1917، 1944 و 1963 به خاطر خدمات انسان دوستانه ای که ارائه کرده بود، نوبل صلح را دریافت کرد. صلیب سرخ در سال 1863 در ژنو سوئیس با هدف کمک به افراد مجروح و بیمار در دوران جنگ، بدون توجه به قومیت و ملیت بنیان گذاری شد. این کمیته تنها به نظامیان کمک نمی کند، بلکه تلاش دارد به غیرنظامیانی که درگیر جنگ شده اند نیز کمک برساند.
طی جنگ های جهانی، صلیب سرخ میزان پایبندی به کنوانسیون ژنو را تحت نظر قرار داد و هرگونه تخطی از این کنوانسیون را ثبت کرد. داوطلبان این سازمان همچنین از زندانیان در کمپ های جنگی بازدید می کردند تا از اجرای رفتار های انسانی با آنها اطمینان حاصل کنند و در عین حال برای تعویض زندانیان زمینه سازی می کردند.
همچنین صلیب سرخ در زمان جنگ ها در حفظ ارتباط کلامی میان سربازان و خانواده هایشان نقش بسیار مهمی به عهده داشت و به طور کلی ثابت کرد وجه خوب انسانیت می تواند در میان گلوله ها و بمباران نیز خود را حفظ کند.

                                  

4. الکساندر فلمینگ، ارنست چین و هاوارد فلوری (Alexander Fleming, Ernst Chain and Howard Florey)
بشریت بدون وجود انسان ها هیچ پیشرفتی نمی کرد و از این رو است که پیشرفت های پزشکی برای تک تک انسان ها از اهمیت بالایی برخوردار است . الکساندر فلمینگ به همراه ارنست چین و هاوارد فلوری یکی از مهمترین اکتشافات تاریخ بشر را در زمینه پزشکی به نام خود ثبت کردند و به واسطه همین کشف توانستند در سال 1945 نوبل پزشکی را از آن خود سازند.
فلمینگ در آزمایشگاه خود به صورت تصادفی دریافت کپکی که در ظرف آزمایشگاهی رشد کرده بود، منجر به نابودی باکتری استافیلوکوچی شد. از این رو آزمایش با این کپک که پنیلسلیوم نوتاتوم نام داشت را آغاز کرد و به تدریج مطالعاتش منجر به تولید داروهای آنتی بیوتیکی پنیسیلینی شد. این داروها در برابر تمامی انواع بیماری هایی که برای قرن ها انسان ها را از پا در می آوردند، از قبیل سل، قانقاریا، سیفلیس، و بسیاری دیگر از عفونت های باکتریایی موثر بودند.

                                          

5. مادر ترزا (Mother Teresa)
وی در سال 1979 به خاطر فعالیت های ناتمامش برای فقیرترین انسان های جهان، نوبل صلح را را از آن خود کرد. مادر ترزا در سال 1950 سازمانی کاتولیک را با نام مبلغان خیریه ( Missionaries of Charity ) پایه گذاری کرد و فعالیت این مرکز در هندوستان آغاز شد تا به افراد بی سرپرست، فقیر و بیمار کمک کند. همزمان این موسسه خیریه به مبتلایان به ایدز و افرادی که به واسطه جنگ، قحطی و دیگر فجایع انسانی و طبیعی بی خانمان شده بودند نیز کمک می کرد.
مادر ترزا برای بیش از 40 سال پایبندی خود را به فعالیت های خیریه حفظ کرد و در سال 1997 از دنیا رفت. اما بسیاری همچنان ماموریت وی را ادامه می دهندو سازمان وی هنوز در 130 کشور جهان فعالیت دارد و هزاران راهبه در این سازمان ها به افراد نیازمند کمک می رسانند.

                                     

6. ایوان پاولوف (Ivan Pavlov)
شاید پاولوف را بیشتر به خاطر عبارت سگ های پاولوف یا واکنش های پاولوفی بشناسند، اما تاثیر وی بر روی دانش بشر را نمی توان با چنین عبارت های ساده ای تشریح کرد. وی در سال 1904 توانست نوبل فیزیولوژی را به دست آورد. مشهورترین تحقیقات وی بر روی واکنش های شرطی شده بوده است.
وی در مشهورترین آزمایش خود با هربار غذا دادن به سگ ها، زنگی را به صدا در می آورد و پس از تکرار چندین باره این کار، بزاق سگ ها به تدریج با شنیدن صدای زنگ آغاز به ترشح می کرد. چندان طول نکشید که مشخص شد انسان ها نیز از رفتار هایی مشابه برخوردارند و می توانند متناسب با شرایط، واکنش های شرطی را از خود نمایش دهند. دیدگاه پاولوف دریچه ای جدید را در روان شناسی و رفتار گرایی گشود و درک انسان ها را از رفتار های خودشان متحول ساخت.

                         

7. مارتین لوتر کینگ جونیور (Martin Luther King, Jr)
وی رویایی در سر داشت، اما آن را به شکل الهامی که نیمه شب در خواب دریافت کرده جایی ننوشت، در عوض رویای خود را در روشنایی روز جهان واقعی و در برابر دیدگان افراد بدبین و بی اعتنا دنبال کرد و جانش را بر سر آن از دست داد. در کشوری که تبعیض نژادی و برده داری بر آن حکمرانی می کرد، وی ایده خود را بدون کمک به پیش راند و به تبلیغ فعالیت ها و تظاهرات بدون خشونت پرداخت.
تمامی این ماجرا از سال 1955، زمانی که فردی به نام روزا پارکس از برخواستن از روی صندلی اتوبوس و دادن صندلی اش به فردی سفید پوست سر باز زد، آغاز شد.  382 روز بایکوت اتوبوس توسط کینگ نقش وی را به عنوان رهبری برای سیاه پوستان آمریکایی مستحکم کرد. پس از اتمام بایکوت، وی با وجود ارعاب دولتی و فرهنگی حاکم بر جامعه، سفرهای خود را آغاز کرد تا پیامش را همه جا پخش کند.

وی در این دوران بیش از 6 میلیون مایل سفر کرده و بیش از دو هزار و 500 سخنرانی انجام داد و به تدریج توانست فرهنگ ریشه دار تبعیض نژادی را از از بین ببرد؛ به همین خاطر در سال 1964 و در سن 35 سالگی نوبل صلح را از آن خود کرد، با این همه چهار سال پس از دریافت نوبل، کینگ ترور شد اما آنچه از او به جا ماند برای همیشه الهام بخش انسان های آزادی خواه در سرتاسر جهان شد.                

                                  

8. کریک، واتسون و ویلکینز (Crick, Watson and Wilkins)
امروزه همه به راحتی می توانند درباره DNA و نقش بنیادین آن به عنوان سنگ بنای حیات قلم فرسایی کنند، اما پیش از این DNA یکی از رازهای بزرگ به شمار می رفت تا اینکه فرانسیس کریک، جیمز واتسون و موریس ویلکینز کشف این ساختارهای مارپیچی کوچک را آغاز کردند. این سه در سال 1962 به خاطر فعالیت هایشان در کشف ساختار مولکولی اسید نوکلئیک و اثبات اهمیت آن در ابقای اطلاعات در بدن موجود زنده، نوبل پزشکی را به دست آوردند.
پیشرفت های ژنتیکی امروز در حقیقت مدیون مطالعات این سه نفر بوده است. نکته قابل توجه نوبل این سه دانشمند، محققی دیگر به نام روزلایند فرانکلین است که کشف کرد چگونه می توان از DNA عکاسی کرد. گروه کریک بر اساس عکس های وی توانستند در مطالعات خود موفق شوند با این همه دیدگاه های فرانکلین توسط شریک مرد وی نادیده گرفته شد و وی پیش از اینکه بتواند تلاش های خود را برای کمیته نوبل توضیح دهد، از دنیا رفت.

                               

9. هرمان مولر (Hermann Muller)
برای هر پیشرفت تکنولوژیکی، عوارض جانبی نیز وجود دارد، اما به لطف تلاش های هرمان مولر، که نوبل پزشکی 1946 را از آن خود کرد،  انسان ها اهمیت تعدیل دانش خود را با استفاده از ایمنی و احتیاط درک کردند. وی نوبل پزشکی را به خاطر اثبات تاثیر پرتو ایکس در جهش ژنتیکی در بدن انسان به دست آورد.
وی در اواسط دهه 1920 مدارک قابل توجهی از جهش های ژنتیکی در بدن مگس میوه ای که تحت تاثیر پرتو ایکس قرار گرفته، گرد آوری کرد که بر اساس این مدارک، جهش های ایجاد شده منجر به کاهش عمر حشره می شد. وی اطمینان داشت پرتو ایکس بر روی انسان نیز تاثیری مشابه دارد. با وجود اینکه مولر 20 سال تلاش کرد توجه عموم را به مطالعات خود جلب کند، در نهایت بمب باران های اتمی در جنگ جهانی دوم بودند که بر یافته های مولر تاکید کردند و پس از آن بود که کمیته نوبل به اهمیت مطالعات مولر پی برد.

                                                 

10. آنگ سان سوچی (Aung San Suu Kyi)
آنگ سان سو چی متولد ۱۹ ژوئن ۱۹۴۵، فعال سیاسی، مدافع حقوق بشر، از مخالفان حکومت نظامی برمه و برنده جایزه صلح نوبل است. در انتخابات عمومی سال ۱۹۹۰ اتحادیه ملی دموکراسی به رهبری او توانست ۵۹ ٪ آرای ملی و ۸۱ ٪ کرسی های مجلس را از آن خود کند. او که پیش از این انتخابات نیز در بازداشت خانگی بود، مجموعاً ۱۵ سال از عمر خود را بین ژوئیه سال ۱۹۸۹ تا نوامبر سال ۲۰۱۰ در حصر خانگی بسر برده است. او در سال ۱۹۹۱ جایزه صلح نوبل، در سال ۱۹۹۲ جایزه جواهر لعل نهرو را به منظور تفاهم بین المللی از دولت هند و جایزه بین المللی سیمون بولیوار را از دولت ونزوئلا دریافت کرد.

                                               

 

منابع :   www.toptencollections.co

                                wikipg.com

ارسال نظر

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی

نظرات ارسال شده


 1. آشنا : با سلام
  بنده نیز ضمن تشکر از انتخاب و ارائه این مطلب ارزشمند ، با نظر کاربر محترم BEHROOZ موافقم که واقعاً نمی توان ارجحیتی برای فعالیتها و تلاشهای ارزشمند این انسانهای والا که عمر خود را صرف تحقیق یا تلاش برای صلح و امنیت جامعه بشری می کنند قائل شد . باید سر تعظیم در برابر چنین تلاشهایی فرود آورد و از خدا توفیق امکان ارائه چنین خدماتی را هر چند در مقیاسهای کوچکتر برای خود درخواست کرد .
  ممنون از مطلب خوبتان


 1. behrooz : باسلام:
  بسیارعالی بود.
  هرچه کردم ازمیان این دانشمندان وفعالان صلح و خیراندیشان یکی را برگزینم واورا بیشترلایق جایزه نوبل بدانم نتوانستم چون هرکدام تاثیری شگرف دردنیای علم و برقراری صلح درجهان داشته اند.
  ممنونم که مطلبی چنین زیباوپرقدرت انتخاب وارائه نمودید.


ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید: