close
تبلیغات در اینترنت
عجایب هفتگانه دنیای قدیم

تبلیغات

ما را دنبال کنید

جستجوگر

آمارگیر

 • :: آمار مطالب
 • کل مطالب : 363
 • کل نظرات : 1131
 • :: آمار کاربران
 • افراد آنلاين : 1
 • :: آمار بازديد
 • بازديد امروز : 93
 • بازديد ديروز : 312
 • بازديد کننده امروز : 20
 • بازديد کننده ديروز : 114
 • بازديد هفته : 805
 • بازديد ماه : 6,880
 • بازديد سال : 37,150
 • بازديد کلي : 274,675
 • :: اطلاعات شما
 • آي پي : 3.80.128.196
 • مرورگر :
 • سيستم عامل :

۱- معبد آرتمیس در افوسوس (ترکیه ) 

معبد آرتیمیسمعبد آرتمیس در افوسوس (ترکیه) یکی از زیباترین بناهای ایام گذشته بود . این بنا با داشتن ۱۰۰ ستون مرمری زیبا که ارتفاع هر کدام از آنها به ۱۵ متر می رسد یکی از عجایب هفتگانه به حساب می آید . این معبد فضایی را در بر می گرفت که تقریبا چندین برابر وسعت آکروپلیس در آتن بود . میتوان گفت که معبد آرتمیس صعود و سقوطهای بسیاری را در طی قرنها پشت سر گذاشت . این بنا در ۶۰۰ سال قبل از میلاد ساخته و در۵۵۰ سال پیش از میلاد در آتش سوخت . بعد از آن مجددا به صورت بسیار زیباتر و عظیمتری باز سازی شد . این بنا برای دومین بار دچار حریق شد البته این بار بطور عمدی توسط فردی بنام هروستراتوس که برای به یاد ماندن نامش به این کار دست زد، ولی این معبد دوباره به اندازه بزرگتر و بسیار بهتر از قبل ساخته شد . این معبد بسیار زیبا درونش با مجسمه های بی نظیر تزیین شده بود . این معبد پا بر جا بود تا زمانیکه بر اثر هجوم بربرها در ۲۶۲ پس از میلاد برای همیشه از صفحه تاریخ محو شد و هرگز دوباره ساخته نشد . آنچه که از این معبد باقی ماند هم توسط زلزله ها کاملا از بین رفت. 
۲- مجسمه زئوس 

مجسمه زئوستقریباً سه هزار سال پیش، «المپیا»، مرکز مذهبی در جنوب غربی یونان بود. یونانیان باستان زئوس پادشاه خدایان را می پرستیدند و در زمانهای مشخص به افتخار او جشن هایی بر پا می کردند. در این جشن ها مسابقات ورزشی هم انجام می شد. از نظر ساکنان دنیای قدیم این بازیها خیلی مهم بودند، چندان که در زمان برگزاری مسابقات، جشن ها متوقف می شد تا شرکت کنندگان و تماشاگران به آسانی خود را به محل مسابقات برسانند.مجسمه زئوس خدای یونان در المپیا یکی از عظیم ترین مجسمه های جهان است . این اثر در ۴۵۰ سال قبل از میلاد توسط مجسمه ساز معروفی بنام فیدیاس ساخته شد این هنرمند همان کسی بود که مجسمه خدای آتنا را هم برای معبد پارتنون در آتن ساخت . ارتفاع مجسمه زئوس در حدود ۱۲ متر بود . بدن این مجسمه را از عاج فیل و ردا و موها و ریشش را از طلا ساخته بودند . این اثر ارتفاعش چنان بود که با سقف معبد زئوس برخورد می کرد . فیدیاس با این کار می خواست اقتدار و نیرومندی زئوس را نشان دهد . مجسمه زئوس در معبد زئوس که طول آن به ۶۴ متر می رسید قرار داشت . ۷۲ ستون خارجی این معبد که به سبک معماری قدیم یونان بودند این معبد را دارای معماری خیره کننده ای کرده بودند . سنگفرش آن نیز با مجسمه های بی نظیری تزیین گشته بود . مجسمه زئوس در حدود ۸۵۰ سال در این معبد قرار داشت تا هنگامیکه بعضی از یونانیها آنرا به استانبول منتقل کردند . البته این زیاد طول نکشید چرا که محل جدید نیز در آتش سوخت و این مجسمه برای همیشه از بین رفت. 
۳- مقبره هالیکارناسوس در ترکیه 

مقبره هالیکارناسوس مقبره هالیکارناسوس در ۴ قرن قبل از میلاد نه تنها بسیار پرابهت و پر عظمت بود بلکه به صورت زیبایی با ستونها و مجسمه ها تزیین شده بود . سقف این مقبره با مجسمه هایی از اسبها تزیین شده بود اسبهایی که ارابه شاه ماسالوس و همسرش ملکه آرتمیسیا را می کشیدند . ارتفاع این مقبره مرمری به اندازه یک ساختمان ۱۴ طبقه بود . از نقطه نظر استراتژیکی دامنه کوه درست مشرف به هالیکارناسوس و خلیج آن بود . ملکه آرتمیسیا فرمان ساخت این مقبره را در هالیکارناسوس برای همسرش در ۳۵۳ سال قبل از میلاد صادر کرد . ملکه این بنا را برای قدر دانی از همسرش ساخت و به این منظور بهترین هنرمندان و مجسمه سازان آن زمان را گرد آورد . شاه ماسالوس تنها حکمران ایالتی معمولی در بین امپراطوری های عظیم ایرانی در ۲۳۰۰ سال پیش بود . ملکه آرتمیسیا دو سال پس از همسرش ، شاه ماسالوس که برادرش هم بود در گذشت . او در کنار شاه در مقبره هالیکارناسوس دفن شد . این بنا در حدود ۱۷ قرن پا برجا بود و در ۱۴۰۰ سال بعد از میلاد بر اثر زلزله فرو ریخت. 

۴- فانوس الکساندریا 

فانوس الکساندریافانوس الکساندریا یکی از بزرگترین شاهکارهای روزگار باستان می باشد . ارتفاع این بنا حداقل به اندازه یک ساختمان ۴۰ طبقه امروزی بود و برای ۱۶ قرن پا بر جا بود . بر خلاف ۶ عجایب دیگر، فانوس الکساندریا استفاده های عملی بسیاری داشت . این بنا به کشتیهای دریا نوردی کمک می کرد که اسکله ها را براحتی پیدا کنند و با ایمنی کامل داخل آن شوند . چرا که تنگه های خطرناک دقیقا در خارج از بندرها قرار داشتند . ارتش نیز از این فانوس برای پیدا کردن کشتیهای دشمنان استفاده می کرد . این بنا ظاهرا ساختار جامدی داشته است و برای ۱۶۰۰ سال باقی بوده است اما با وجود این بر اثر طوفانهای دریایی زمستان و زلزله های بسیار از بین رفته است . فانوس الکساندریا دو نوع برج دیده بانی داشت که در نوک آن قرار داشتند . این فانوس سه عنصر ساختمانی داشت ، پایه مستطیل شکل ، قطعه میانی هشت وجهی ، و قسمت بالای آن که استوانه ای شکل است و برجهای دیده بانی در آنجا قرار دارند.تقریبا ارتفاع این سه قسمت به ۱۱۰ تا ۱۸۰ متر می رسید . بجز اهرام مصر فانوس الکساندریا بلندترین ساختمان جهان بود البته این تا زمانیکه برج ایفل در ۱۸۸۹ ساخته شد. 
5- مجسمه عظیم الجسه رودس در یونان 

5- مجسمه عظیم الجسه رودس در یونانارتفاعمجسمه عظیم الجسه رودس با پایه اش به اندازه یک ساختمان ۱۵ طبقه امروزی است. این مجسمه یک شاهکار برجسته معماری می باشد که بر روی جزیره رودس در حدود ۲۸۰ قبل از میلاد ساخته شده است. هیچ کس به درستی نمی داند که این مجسمه شبیه چه بوده و یا در کجا قرار داشته است. نظریه بسیار مورد توجه آن است که مجسمه رودس در روی ورودی لنگرگاهی بنا شده بوده و پاهای مجسمه در دو طرف قرار داشته است بطوریکه کشتیها از بین پاهای آن عبور می کرده اند. البته این فرضیه بسیار محتمل به نظر میرسد. این بنا مشکلات غیر قابل حل در ۳ قرن پیش از میلاد را مطرح می کند. همچنین تجارت در این بندر در زمان احداث این مجسمه دارای رکود شده و این بندر از رونق اقتصادی افتاده است. این مجسمه یکی از عجایب هفتگانه به شمار می رود که برای مدت کوتاهی تقریبا ۵۳ سال پا بر جا بوده است. 
۶- باغهای معلق بابل در عراق 

6- باغهای معلق بابل در عراقدر عراق باغهای معلق بابل یکی از بحث انگیزترین عجایب هفتگانه می باشد چرا که هنوز برخی از باستان شناسان در وجود داشتن آنها شک دارند. بعد از بدست آمدن اسناد اصلی و خرابه های بر جا مانده از آن زمان وجود داشتن آنها ثابت شد البته در مقیاسی کمتر از آنچه تصور می شود . در این میان سئوالی مطرح است که این باغهای معلق چرا ساخته شده اند؟ در پاسخ این سؤال می توان گفت که موثق ترین سند حاکی از آن است که شاه نبوچاد نزار دوم که دارای شهرت مذهبی می باشد این بنای عجیب را برای خوشحال کردن همسرش در ۶ قرن قبل از میلاد ساخت چرا که همسرش از دیدن چشم انداز صحرا مانند بابیلون دچار دلتنگی برای محل زندگی اش شده بود. جایی که دارای کوهها و جنگلهای سرسبزی بود به همین خاطر به دستور شاه تپه مصنوعی سبز و خرمی ساخته شد که دارای درختان و گلها و گیاهان زیبایی بود . بعضی ها می گویند که یک ملکه آشوری قدرتمند باغهای معلق را برای تفریح و سرگرمی خودش ساخته است و افراد دیگری عقیده دارند که این باغها به دستور یک شاه آشوری ساخته شده است. 
۷- اهرام مصر (هرم خوفو) 

7- اهرام مصر (هرم خوفو)هرم خوفوبزرگترین هرم در بین اهرام مصر است ، این بنا که قدیمی ترین و بزرگترین بنا در بین عجایب هفتگانه می باشد تنها بنایی است که در حال حاضر وجود دارد . هرم خوفو در ۲۶۰۰ سال قبل از میلاد ساخته شده است . این هرم بلند ترین بنای ساخته شده دست بشر از ۴۴۰۰ سال پیش تا سال ۱۸۸۹ بود، زمانیکه برج ایفل با ارتفاع ۳۰۰ متر ساخته شد . محدوده هرم خوفو به اندازه ۶ قطعه زمین شهری عظیم می باشد . بیشتر سنگ های بکاررفته در این بنا به بزرگی سنگهای عظیمی هستند که بوسیله کامیون حمل مشوند . سطح خارجی زمختی که ما امروزه از این هرم می بینیم مقبره فرعونی بنام خوفو بوده که در آن زمان پوشیده شده از سنگهای آهک صیقلی و زیبایی بوده است. فرمانروایان بعدی این سنگهای با ارزش را متعاقبا برای ساختن بنای خودشان می دزدیدند . این عمل باعث شد که از ارتفاع هرم ۵ درصد کم شود و به ارتفاع فعلی اش که ۱۳۸ متر است برسد . هرم خوفو دارای سه اتاق دفن اجساد است . اتاق اول محل دفن شاه، اتاق دوم محل دفن ملکه و اتاق سوم که برای رد گم کردن دزدان هرم بوده است.

ارسال نظر

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی

نظرات ارسال شده


 1. آشنا : با سلام
  بسیار جالب و مفید بود
  عجایب هفتگانه دنیای قدیم نشان از عظمت اندیشه و عمل در هزاره های دور است ، جایی که مردان و زنان فهیم ، بادانش و ارزشمندی به خلق آثار بسیار باشکوه می پرداختند . این یعنی قدرت اندیشه و قدرت ساخت توسط نوع بشر که از این بابت باید به خود به عنوان یک انسان ( جدا از رنگ و مذهب و ملیت و فقط به عنوان یک مخلوق اندیشمند و توانا ) ببالیم . البته این امر نافی تاسف برای هزاران انسان زحمتکش و پرتلاشی که بعضاً زیر فشار حاکمان زمان خود به خلق این آثار پرداختند ( مانند اهرام سه گانه مصر ) نیست .
  در مورد باغهای معلق بابل نیز سند معتبر آنست که زمانی که سمیرامیس ( نوه هوخشتره پادشاه ایران ) با پادشاه بین النهرین ، بخت النصر دوم ازدواج کرد ، دلتنگی به خاطر دوری از وطن اصلی و زیباییهای آن بر او عارض شد و بخت النصر دوم نیز برای ایجاد فضایی مشابه آنچه در ایران در آن قرار داشت ، این باغات را برای سمیرامیس ساخت و به همین دلیل ، این باغات به باغات سمیرامیس نیز معروف است . البته از آنجا که هیچ اثر فیزیکی از این باغات برجای نمانده است ، برخی از باستان شناسان در وجود اصل آن نیز تردید دارند ولی شواهد و قرائن موجود نشان می دهد که این باغات وجود داشته است و نکته قابل توجه آنست که در روزگار قدیم ، کشورمان ایران چنان زیبا ، باشکوه و متمدن بوده است که حتی فردی که از این کشور به سرزمین زیبایی مانند بین النهرین ( با تمدن باشکوه آن زمان در بین النهرین ) می رود ، دلتنگ وطن می شود . انشاالله روزی فرارسد که جلوه های عالی کشور عزیزمان به دوران اوج شکوه ، زیبایی و تمدن خود ( با فضای قرن بیست و یکم ) بازگردد .
  از کاربر محترم AMIN برای انتخاب و ارائه این متن جالب و تفصیلی تشکر می کنم
  موفق باشید


 1. behrooz : باسلا وتشکزازشما:
  مطلب جامع وجالبی بود. دلیل ساختن باغهای بابل بسیارجالب بودواینکه ازتمامی این عجایب فقط هرم خوفوباقی مانده است.
  ممنونم که این مطلب مفید وکامل راارایه نمودید
  موفق باشید.


 1. معصومه : ممنونم که زحمت کشیدید و بعد از ارائه مطلب در خصوص عجایب هفت گانه جدید این مطلب را درباره عجایب هفت گانه قدیم ارائه نمودید.مطلب بسیار جالب و کاملی بود . باز هم سپاسگزارم.

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید: